YAŞAM HATTI KURULUMU

Dikey Yaşam Hattı

– Dikey yaşam hatları fabrika ve binaların çatılarına çıkışlarda, silolara çıkışlarda, güvenlik kafesli merdivenlerde ve benzeri projelerde iş güvenliği ekipmanı olarak kullanılmaktadır.

– Yüksek merdivenlere iniş ve çıkışlarda düşüş durdurma olarak tasarlanmıştır.

– Dış ortam şartlarında uzun süre kullanılması için daldırma 316 kalite paslanmaz çelikten üretilmiştir.

– Düşüş sırasında oluşacak darbe kuvveti FA-50 Şok Emici tarafından emilir ve kullanıcı üzerine gelecek yük 6 kN altında olmasını sağlar.

– Dikey yaşam hattı 15° eğim ile kurulabilir.

– Dikey yaşam hattı metrajı 30 metre ve üzerinde olduğunda rüzgar ile ortaya çıkan esnemelerde çelik halatın zarar görmemesi için özel olarak tasarlanmış FC-30 Vara aparat sistemine sahiptir.

Yatay Yaşam Hattı:

     Sistem tamamen SS316 kalite paslanmaz çelikten mamul ana bağlantı braketi (ABB) ve ara destek braketi (ADB) noktaları, entegre karabina’lı halat kavrayıcı (Şaryo), gerdirme aparatı, şok emici ve paslanmaz çelik halattan oluşmaktadır.

     Çatı üzerinde hareket eden kişi paraşüt tipi emniyet kemerine karabina vasıtasıyla, çelik halat üzerinde hareketli olan halat kavrayıcıya, geri sarımlı düşüş durdurucuyla veya güvenlik halatıyla bağlamak suretiyle yatay düzlemdeki hareketini elleri serbest olarak kesintisiz ve güvenli bir biçimde sağlayabilir. Halat kavrayıcı ve halatı kılavuzlayan ara ankrajların özel dizaynı sayesinde, ara noktalarda takılmadan kesintisiz bir hareket sağlanabilir. Ana bağlantı braketi noktasına bağlanan esnek bir sistem olan şok emici, herhangi bir düşme anında kişi üzerinde oluşan ani darbe etkisini sönümleyerek olası bir bel/boyun kırılmalarını ve yaralanmaları önler.